Kategorie
Aktualności

Monika Kuszyńska dla Aniołów

Spora dawka dobrej muzyki i pięknego słowa czeka nas podczas wyjątkowego Koncertu Charytatywnego „Pokój z Aniołami”. Na rzecz Domu Kulejących Aniołów w Piasku zaśpiewa Monika Kuszyńska.  

Podobnie jak to miało miejsce w ubiegłym roku, w ramach Jarmarku Świątecznego w Pszczynie 17 grudnia 2023 r. ( niedziela ) o godz. 16.00 odbędzie się Koncert Charytatywny” Pokój z Aniołami”, podczas którego zostanie przeprowadzona zbiórka na rzecz rozbudowy Domu Kulejących Aniołów w Piasku. Gwiazdą wydarzenia będzie Monika Kuszyńska. Wystąpią również artyści ze Świetlicy Terapeutycznej „Kulejące Anioły” pod kierownictwem Sabiny Jeziorskiej, uczniowie DOREW w Piasku pod kierownictwem Pani Jagny, Zespół  Terapeuci, Kasia Raszka. Poezję zaprezentuje Martyna Morawiec.

Bardzo się cieszę, że mogłem po raz kolejny zaangażować się w organizację Koncertu Charytatywnego „Pokój z Aniołami”. W tym szczególnym przedświątecznym czasie, kiedy czekamy na Boże Narodzenie, chcemy dzielić się dobrocią z osobami z niepełnosprawnościami, ich opiekunami i rodzinami, aby w tym wyjątkowym miejscu, które nazywają Domem, mogło znaleźć opiekę więcej osób o szczególnych potrzebach. Zapraszam bardzo serdecznie do udziału w tym niezwykłym wydarzeniu – mówi Grzegorz Gaża, Poseł na Sejm RP, który obok Urzędu Miejskiego w Pszczynie oraz PSONI Pszczyna, jest współorganizatorem Koncertu.

Jak podkreśla Krystyna Fuławka, Przewodnicząca Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Pszczynie, obecnie Dom nie jest już w stanie pomieścić nowych osób ze szczególnymi potrzebami, a zainteresowanie edukacją w Ośrodku jest duże i dlatego też Stowarzyszenie, które prowadzi placówkę, poszukuje środków na jej rozbudowę. 

Obecnie nasze Stowarzyszenie otacza wielospecjalistyczną pomocą ponad 100 osób  z różnymi niepełnosprawnościami. Mamy podopiecznych w wieku od 3 do 60 lat, dla których prowadzimy dwie placówki pobytu dziennego. Obie mieszczą się w wybudowanym w 2018 roku obiekcie – Domu Kulejących Aniołów w Piasku. Inwestycja została zrealizowana dzięki determinacji rodziców, z pozyskanych przez nich środków finansowych, bez udziału funduszy publicznych. Upływ czasu pokazał, że nowy obiekt nie jest w stanie sprostać obecnym potrzebom osób niepełnosprawnych i ich rodzin. Co bardzo ważne – do przyjęcia w obu placówkach jest bardzo wielu chętnych, lista wciąż rośnie. Trzydziestoletnie doświadczenie w działalności Stowarzyszenia, szczególna wrażliwość i zrozumienie dla trosk i potrzeb rodzin dotkniętych niepełnosprawnością dziecka, nie pozwala nikomu z nas przejść obok tego faktu obojętnie, dlatego Stowarzyszenie podjęło decyzję o rozbudowie Domu Kulejących Aniołów – mówi K. Fuławka.

Koncert odbędzie się w ramach Jarmarku Świątecznego w Pszczynie.

– Bardzo serdecznie zapraszam do udziału w Jarmarku Świątecznym, który odbędzie się w dniach od 15 do 17 grudnia na pszczyńskim Rynku. W niedzielę na finał  wyjątkowe wydarzenie Koncert Charytatywny, podczas którego przeprowadzona zostanie zbiórka na rzecz Domu Kulejących Aniołów w Piasku. Wystąpi wspaniała wokalistka Monika Kuszyńska oraz artyści niepełnosprawni, którzy na pewno stworzą fantastyczny klimat – mówi Dariusz Skrobol, Burmistrz Pszczyny. 

Celem Koncertu jest także zaprezentowanie talentów osób z niepełnosprawnościami oraz ich integracja ze społecznością lokalną.

Osoby z niepełnosprawnościami mają wspaniałe talenty, mają marzenia i potrzeby jak każdy z nas. Chcą być doceniane, kochane, szanowane i tak jak każdy z nas, na to zasługują.  Bardzo ważne są zatem  wszelkie działania, które sprzyjają integracji osób niepełnosprawnych ze środowiskiem lokalnym, promowaniu równych szans w życiu społecznym. Bardzo istotne jest   budowanie pozytywnego wizerunku osoby niepełnosprawnej, poczucia zaufania, ale przede wszystkim tworzenie bezpiecznej atmosferypodkreśla Katarzyna Raszka, Członek Sejmiku Osób Niepełnosprawnych Woj. Śląskiego.

Patronat Honorowy nad Koncertem objęli: Grzegorz Tobiszowski – Poseł do Parlamentu Europejskiego, Grzegorz Gaża – Poseł na Sejm RP,   Dariusz Skrobol – Burmistrz Pszczyny.

Wstęp na Koncert jest wolny!

Kategorie
Aktualności

Za nami Charytatywny Turniej Steel Dart

Ponad 100 zawodników z całego województwa śląskiego wzięło udział w Charytatywnym Deblowym Turnieju Steel Dart o Puchar Grzegorza Gaży, który w minioną sobotę 19 sierpnia 2023 r. odbył się w klubie Chacharnia w Czechowicach-Dziedzicach. Było to jedno z największych wydarzeń darterskich w regionie. Podczas zawodów została przeprowadzona zbiórka na rozbudowę Domu Kulejących Aniołów w Piasku i na cel trafiło również wpisowe Turnieju.

Dla graczy przygotowano 10 profesjonalnych stanowisk do gry, a liczenie punktów odbywało się za pomocą tabletu, umieszczonego przy każdej tarczy za pośrednictwem aplikacji DartConnect. Trzy decydujące starcia – półfinały i finał zostały rozegrane na scenie, przy wyjątkowej oprawie z transmisją na żywo na platformie Youtube.

Na podium znaleźli się:  Magic&Molero – Maciej Matusiak, Jerzy Matera – miejsce I,  D&D – Daniel Choroba, Dawid Figura – miejsce II oraz dwa miejsca III :  Głodne Wilki – Przemysław Szołdra, Robert Słowioczek i Steyer/Jasiulek – Sebastian Steyer, Paweł Jasiulek.

Zwycięzcy otrzymali atrakcyjne nagrody oraz puchary. 

– Gratuluję najlepszym drużynom. Dziękuję z całego serca wszystkim uczestnikom Turnieju, ponieważ wszyscy jesteście zwycięzcami, w tak piękny sposób wspierając szlachetny cel. Dziękuję Stowarzyszeniu Masny Steel z Kobióra za sprawną organizację, dziękuję Patronom Honorowym wydarzenia oraz Patronom Medialnym. To była pierwsza edycja Turnieju. Za rok chcemy również taką imprezę sportową zorganizować – podkreśla Poseł na Sejm RP Grzegorz Gaża.

Patronat Honorowy nad wydarzeniem objęli: Poseł do Parlamentu Europejskiego Grzegorz Tobiszowski, Poseł na Sejm RP Grzegorz Gaża, Burmistrz Czechowic-Dziedzic Marian Błachut oraz Burmistrz Pszczyny Dariusz Skrobol, którego na turnieju reprezentował Wiceburmistrz Piotr Sidzina.

Partnerami byli: Tauron, Chacharnia oraz GODARTS.pl.

Organizatorami Turnieju byli Stowarzyszenie Masny Steel Dart z Kobióra oraz Poseł na Sejm RP Grzegorz Gaża.

Przebieg Turnieju można obejrzeć na stronie:

https://tv.dartconnect.com/event/mt_5l5v354z_23

Natomiast nagranie z meczów półfinałowych oraz finału:

Kategorie
Aktualności

Charytatywny Turniej Steel Dart

To będzie wielkie wydarzenie sportowe, któremu przyświeca charytatywny cel.     Wpisowe zawodów zostanie przeznaczone na rozbudowę Domu Kulejących Aniołów w Piasku. 

Już 19 sierpnia ( sobota)  2023 r.  w klubie Chacharnia w Czechowicach-Dziedzicach  odbędzie się największe wydarzenie darterskie w regionie: Charytatywny Deblowy Turniej Steel Dart o Puchar Grzegorza Gaży. Organizatorem zawodów jest Stowarzyszenie Masny Steel Dart z Kobióra oraz Poseł na Sejm RP Grzegorz Gaża, którzy we współpracy z patronami oraz partnerami wydarzenia, gwarantują zawody na najwyższym poziomie.

Chcemy promować darta wśród mieszkańców Śląska, dlatego zapraszamy wszystkich chętnych, niezależnie od stopnia zaawansowania – podkreśla Patryk Mnich ze Stowarzyszenia MSD. 

Wszystkie zgłoszone drużyny grać będą systemem drabinkowym w formacie Single K.O (przegrany odpada). Losowanie pierwszej rundy odbędzie się na miejscu w dniu turnieju, przed jego rozpoczęciem. Liczba wygranych legów/setów, które dają awans do kolejnej rundy, jest uzależniona od ilości zgłoszonych drużyn i ogłoszona będzie po zakończeniu zapisów bezpośrednio do kapitanów.

Cieszę się, że po raz kolejny mogłem zaangażować się w organizację wydarzenia, któremu przyświeca szczytny cel. Oprócz promocji darta wśród mieszkańców naszego regionu, chcemy wesprzeć Dom Kulejących Aniołów w Piasku. Wpisowe, które jest dowolne dla uczestników  zawodów, wesprze podopiecznych tej placówki. Serdecznie zapraszamy do udziału w zawodach – mówi Grzegorz Gaża, Poseł na Sejm RP.

Na graczy czekać będzie 10 profesjonalnych stanowisk do gry, a liczenie punktów odbywać się będzie za pomocą tabletu, zamieszczonego przy każdej tarczy za pośrednictwem aplikacji DartConnect. Trzy decydujące starcia – półfinały i finał zostaną rozegrane na scenie, przy wyjątkowej oprawie z transmisją na żywo na platformie Youtube.

– Serdecznie zapraszamy również kibiców, dla których przygotujemy stanowisko do gry, aby każdy mógł spróbować swoich sił. Zorganizujemy również konkurs z nagrodami dla dorosłych oraz dzieci w różnych kategoriach wiekowych – dodaje Patryk Mnich.

Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody !

Wydarzenie rozpocznie się o godz.10.00, a zakończenie zawodów zaplanowano na godzinę 19.00.

Zapisy za pomocą formularza:
https://forms.gle/U7GvQ6z514j3aEot7

lub telefonicznie: 796-921-971.

Transmisja na kanale MSD:

https://www.youtube.com/@masnysteeldart8051

Organizatorzy zachęcają do subskrypcji i oznaczenia dzwonka powiadomień. Na kanale znajdują się również filmy promocyjne, organizowanych przez Stowarzyszenie MSD turniejów z lat poprzednich.

Patronat Honorowy nad wydarzeniem objęli: Poseł do Parlamentu Europejskiego Grzegorz Tobiszowski, Poseł na Sejm RP Grzegorz Gaża, Burmistrz Czechowic-Dziedzic Marian Błachut oraz Burmistrz Pszczyny Dariusz Skrobol.

Partnerami wydarzenia są: Tauron, Chacharnia oraz GODARTS.pl.

Kategorie
Aktualności

Wizyta w Sejmie

W dniu 16 maja br. Poseł na Sejm RP Grzegorz Gaża zaprosił do Sejmu młodzież ze Szkoły Podstawowej  im. Stanisława Hadyny we Frydku. Młodzi ludzie mieli okazję zwiedzić Parlament i dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy o funkcjonowaniu władzy ustawodawczej w naszym kraju.

Bardzo serdecznie dziękuję młodzieży oraz opiekunom za przyjęcie mojego zaproszeniaMam nadzieję, że ta wizyta pozwoliła Wam poszerzyć wiedzę na temat pracy parlamentarzystów. Zobaczenie na żywo gmachu Sejmu niewątpliwie jest przeżyciem – podkreśla G. Gaża.

Kategorie
Uncategorized

Przy muzyce o godności

W dniu 7 maja 2023 roku na Rynku w Pszczynie odbył się Dzień  Godności Osób z  Niepełnosprawnością Intelektualną. Głównym celem wydarzenia było wpieranie godności, walka z dyskryminacją osób niepełnosprawnych oraz ich integracja ze społecznością lokalną. Jednym ze współorganizatorów był Grzegorz Gaża, Przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds.  Autyzmu, Poseł na Sejm RP.

Do historii przeszedł już Dzień Godności, który organizowaliśmy w Pszczynie z okazji obchodzonego na początku maja Europejskiego Dnia Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych i Dniem Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.  Dziękuję wszystkim uczestnikom tego wydarzenia. Wszystkim ośrodkom z terenu powiatu pszczyńskiego, a także z Czechowic-Dziedzic i Strumienia.  Dziękuję opiekunom, rodzicom za ich służbę osobom, które potrzebują szczególnej troski. Dziękuję współorganizatorom z Pszczyńskiego Centrum Kultury oraz PSONI Pszczyna i wszystkim, którzy w niedzielę okazali solidarność z osobami niepełnosprawnymi i zamanifestowali swoją jedność z nimi, ich rodzinami, opiekunami, a także wszystkim ludziom dobrej woli, którzy im pomagają. Bardzo się cieszę, że mogłem zaangażować się osobiście w organizację tego wydarzenia – podkreśla Grzegorz Gaża, Poseł na Sejm RP.

Piknik rozpoczął  się Mszą św. w Kościele Wszystkich Świętych w Pszczynie, po czym uczestnicy przeszli w towarzystwie orkiestry wojskowej na pszczyński Rynek. W programie znalazły się występy artystów niepełnosprawnych: wychowanków Domu Kulejących Aniołów w Piasku oraz uczestników Caritas Archidiecezji Katowickiej Ośrodka Matka Boża Różańcowa z Pszczyny. Wystąpili także: Zespół Regionalny Frydkowianie i Monika Konopka. Gwiazdą imprezy był Zespół Universe, którzy zaśpiewał swoje najpopularniejsze utwory.

W stronę uczestników wydarzenia padło wiele ciepłych słów ze strony organizatorów, gości i artystów.

­  To Wy i Wasi najbliżsi jesteście najlepszymi ambasadorami osób potrzebujących ciepła, wsparcia i miłości. Pragniemy, byście byli szczęśliwi w naszej Małej Ojczyźnie, byście mogli spełniać swoje marzenia i realizować zamierzenia, jakie sobie wyznaczycie. Życzymy, abyście wiedzieli i czuli, że macie oparcie w drugim człowieku. Życzymy  dużo zdrowia, sił i wytrwałości w drodze do spełniania marzeń oraz pogody ducha i wszelkiej pomyślności w życiu społecznym, rodzinnym oraz zawodowym. Niech otacza Was empatia, akceptacja i życzliwość – powiedziała Magdalena Czarnecka, Wiceburmistrz Pszczyny.

–  Takie wydarzenia jak to w Pszczynie, których głównym celem jest integracja osób pełnosprawnych z niepełnosprawnymi, są bardzo ważne, ponieważ pokazują, że tak naprawdę wszyscy jesteśmy tacy sami  i niepełnosprawność nie może być powodem dyskryminacji. Istotne jest też to, żeby nasze społeczeństwo pamiętało  o tym, że wszyscy mamy takie same prawa.  Cieszę się, że po raz kolejny mogłem włączyć się w tak cenną inicjatywę – powiedziałGrzegorz Tobiszowski, Poseł do Parlamentu Europejskiego.

Współorganizatorami wydarzenia byli: Pszczyńskie Centrum Kultury oraz Polskie Stowarzyszenie Na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Pszczynie z siedzibą w Piasku.

 Niektórzy ludzie nie rozumieją osób, które są od nich inne, a szczególnie problemów ludzi z niepełnosprawnością intelektualną. Często pełnosprawni nie interesują się osobami z niepełnosprawnością i nic nie wiedzą o ich życiu. W takiej sytuacji łatwo o dyskryminowanie, nieświadome gorsze traktowanie. Bardzo dziękuję wszystkim, którzy byli z nami w tym ważnym dla nas dniu i zamanifestowali solidarność z osobami niepełnosprawnymi, ich rodzinami oraz opiekunami – podkreśla Krystyna Fuławka, Przewodnicząca pszczyńskiego Koła Polskiego Stowarzyszenie Na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.

Patronat Honorowy nad wydarzeniem objęli:

Grzegorz Tobiszowski – Poseł do  Parlamentu Europejskiego, Grzegorz Gaża – Poseł na Sejm RP,  Dariusz Skrobol – Burmistrz Pszczyny, Marian Błachut –  Burmistrz  Czechowic-Dziedzic.  W imprezie uczestniczyła również Starosta Pszczyński Barbara Bandoła.

Piknik Integracyjny prowadziła Katarzyna Raszka – Członek Sejmiku Osób Niepełnosprawnych Województwa Śląskiego. Partnerem wydarzenia był TAURON.

.

Kategorie
Aktualności

Dzień Godności z Zespołem Universe

Wspieranie godności oraz walka z dyskryminacją to główne cele Pikniku Integracyjnego organizowanego z okazji Dnia  Godności Osób z  Niepełnosprawnością Intelektualną, który odbędzie się w niedzielę, 7  maja  2023 r. na Rynku w Pszczynie. Jednym ze współorganizatorów jest Grzegorz Gaża, Przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds.  Autyzmu, Poseł na Sejm RP. Partnerem wydarzenia jest TAURON. 

Do udziału w imprezie zostali zaproszeni podopieczni z Ośrodków z terenu powiatu pszczyńskiego, a także z Czechowic-Dziedzic i Strumienia. Chcemy przypomnieć o prawach osób niepełnosprawnych, a w szczególności zwrócić uwagę na prawo do równego uczestnictwa we wszystkich sferach życia społecznego. Niepełnosprawność nie może być przyczyną dyskryminacji. Realizacja praw osób niepełnosprawnych to likwidacja istniejących barier i  tworzenie jak najlepszych warunków wsparcia. Bardzo się cieszę, że mogłem zaangażować się osobiście w organizację tego wydarzenia, na które już dzisiaj serdecznie wszystkich zapraszam. Bądźmy w tym dniu razem i okażmy solidarność z osobami z niepełnosprawnościami oraz ich rodzinom – podkreśla Grzegorz Gaża, Poseł na Sejm RP.

Piknik rozpocznie się o godz. 12.00  Mszą św. w Kościele Wszystkich Świętych w Pszczynie, po czym uczestnicy przejdą w towarzystwie orkiestry wojskowej na pszczyński Rynek. W programie znajdą się występy artystów niepełnosprawnych: wychowanków Domu Kulejących Aniołów w Piasku oraz uczestników Caritas Archidiecezji Katowickiej Ośrodka Matka Boża Różańcowa z Pszczyny. Wystąpią także: Zespół Regionalny Frydkowianie i Monika Konopka. Gwiazdą imprezy będzie Zespół Universe. Nie zabraknie też innych atrakcji dla dzieci i dorosłych.

Od wielu lat gmina Pszczyna włącza się we współorganizację Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Zapraszamy do udziału w planowanych wydarzeniach. To czas na integrację całego środowiska. Cieszę się, że w naszej Gminie będziemy gościć mieszkańców sąsiednich gmin, angażujących się w działalność instytucji i stowarzyszeń niosących pomoc osobom niepełnosprawnych mówi Dariusz Skrobol, Burmistrz Pszczyny.

Piknik Integracyjny w Pszczynie jest związany z obchodzonym na początku maja Europejskim Dniem Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych i Dniem Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.

  To ważny dzień dla osób z niepełnosprawnościami i ich rodzin. Tego dnia zwraca się w szczególności uwagę na wyzwania, przed którymi każdego dnia stają osoby z niepełnosprawnością. W wielu miejscach w Polsce i na świecie z  tej okazji są organizowane wydarzenia, spotkania, marsze, warsztaty czy  happeningi będące wyrazem sprzeciwu wobec dyskryminacji osób niepełnosprawnych, wyrażające solidarność z nimi. Temu celowi będzie służyć także Święto w Pszczynie – podkreśla Katarzyna Raszka, Członek Sejmiku Osób Niepełnosprawnych Województwa Śląskiego.  

Co ważne – głównym celem Pikniku jest integracja osób niepełnosprawnych ze społecznością lokalną.

Niektórzy ludzie nie rozumieją osób, które są od nich inne, a szczególnie problemów ludzi z niepełnosprawnością intelektualną. Często pełnosprawni nie interesują się osobami z niepełnosprawnością i nic nie wiedzą o ich życiu. W takiej sytuacji łatwo o dyskryminowanie, nieświadome gorsze traktowanie – mówi Krystyna Fuławka, Przewodnicząca pszczyńskiego Koła Polskiego Stowarzyszenie Na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.

Współorganizatorami wydarzenia są: Pszczyńskie Centrum Kultury oraz Polskie Stowarzyszenie Na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Pszczynie z siedzibą w Piasku.

Patronat Honorowy nad wydarzeniem objęli:

Grzegorz Tobiszowski – Poseł do  Parlamentu Europejskiego, Grzegorz Gaża – Poseł na Sejm RP,  Dariusz Skrobol – Burmistrz Pszczyny, Marian Błachut –  Burmistrz  Czechowic-Dziedzic. 

Kategorie
Aktualności

Śniadanie Wielkanocne u Posła

W okresie świątecznym spotykamy się z bliskimi, aby zasiąść przy wspólnym stole. Ten czas jest jednak trudny dla osób będących w kryzysie bezdomności. W dniu 11 kwietnia 2023 r. Grzegorz Gaża Poseł na Sejm zaprosił do swojego Biura Poselskiego w Pszczynie osoby bezdomne z Pszczyny i okolic, które wzięły udział w tradycyjnym Śniadaniu Wielkanocnym.

W spotkaniu uczestniczyli również Marek Wesoły Wiceminister Aktywów Państwowych oraz Poseł Grzegorz Matusiak.

O ludziach potrzebujących, o tych którzy są często wypychani poza margines naszego społeczeństwa, trzeba pamiętać, nie tylko w święta, ale przez cały rok. Osoby bezdomne potrzebują wsparcia i zaangażowania, ponieważ każda z tych osób ma szansę wyjść z  tej  sytuacji pod warunkiem, że zostanie jej zaoferowana odpowiednia pomoc. Dlatego bardzo ważne jest dla mnie, przede wszystkim jako człowieka, ale także Posła, wspieranie szczególnie tej grupy. W mojej ocenie te osoby są najsłabsze, podobnie jak osoby niepełnosprawne, na  których rzecz aktywnie działam. Takie spotkania są bardzo istotne, gdyż pozwalają osobom w potrzebie poczuć solidarność z nami, ich bliźnimi i to w szczególnie w  czasie, kiedy trwamy w radości ze Zmartwychwstania Pańskiego. Cieszę się, że już kolejny raz mogłem spotkać się z osobami bezdomnymi w moim Biurze Poselskim – mówi Poseł G. Gaża.

Bezdomni, którzy uczestniczyli w Śniadaniu Wielkanocnym u Posła, są objęci pomocą Stowarzyszenia „Ludzie dla ludzi”. Adrian Kuś, przedstawiciel tego Stowarzyszenia podkreśla, że ważne dla nich było to, iż mogli szczerze porozmawiać o swoich problemach z  parlamentarzystami oraz z przedstawicielem rządu.

Jesteśmy wdzięczni za to, że ktoś o nas pamięta, że nie jesteśmy pomijani i możemy opowiedzieć o tym, co nas boli. Jak każdy potrzebujemy szczerej rozmowy. Przyjęci zostaliśmy przez Pana Posła w sposób wyjątkowy i godny. Mogliśmy zjeść Śniadanie Wielkanocne, które zostało dla nas pięknie przygotowane, co było dla nas bardzo wzruszające i za co serdecznie dziękujemy – podkreśla A. Kuś.

Kategorie
Aktualności

Koncert Charytatywny „Pokój z Aniołami”

W sobotę 17 grudnia 2022 roku o godz. 16.00 na pszczyńskim Rynku odbył się Koncert Charytatywny „Pokój z Aniołami”. Współorganizatorem wydarzenia był Poseł na Sejm RP Grzegorza Gaża. Koncert uświetnił występ znakomitej Orkiestry Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach pod dyrekcją asp. Daniela Grodzińskiego, która wraz z solistami zaprezentowała najpiękniejsze polskie kolędy i pastorałki. Podczas Koncertu została przeprowadzona zbiórka na rzecz Domu Kulejących Aniołów w Piasku.

Obecnie nasze Stowarzyszenie otacza wielospecjalistyczną pomocą ponad 100 osób z różnymi niepełnosprawnościami. Mamy podopiecznych w wieku od 3 do 60 lat, dla których prowadzimy dwie placówki pobytu dziennego. Obie mieszczą się w wybudowanym w 2018 roku obiekcie – Domu Kulejących Aniołów w Piasku. Inwestycja została zrealizowana dzięki determinacji rodziców, z pozyskanych przez nich środków finansowych, bez udziału funduszy publicznych. Upływ czasu pokazał, że nowy obiekt nie jest w stanie sprostać obecnym potrzebom osób niepełnosprawnych i ich rodzin. Co bardzo ważne – do przyjęcia w obu placówkach jest bardzo wielu chętnych, lista wciąż rośnie. – podkreśla Krystyna Fuławka, Przewodnicząca pszczyńskiego Koła Polskiego Stowarzyszenia Na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.  

Współorganizatorem Koncertu, obok Urzędu Miejskiego w Pszczynie, był Poseł na Sejm RP Grzegorz Gaża, Przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Autyzmu, który od lat aktywnie działa na rzecz osób ze szczególnymi potrzebami.

Bardzo się cieszę, że mogłem zaangażować się osobiście w organizację tego Koncertu. W swoim programie wyborczym do Sejmu, oprócz działań związanych ze wspieraniem rozwoju naszego Regionu jako główny cel postawiłem sobie wspieranie osób niepełnosprawnych, z naciskiem na osoby o szczególnych potrzebach edukacyjnych. Cieszę się, że frekwencja dopisała i tak wiele osób otwarło swe serca na potrzeby innych i stworzyło atmosferę wzajemnej życzliwości i wsparcia. Dziękuję orkiestrze Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach oraz wszystkim, którzy wsparli to wydarzenie, byli z nami, aby wesprzeć ten szlachetny cel. ­­ – mówi Poseł G. Gaża. 

Z Orkiestrą Reprezentacyjną Policji Województwa Śląskiego wystąpili: Mateusz Wróbel uczestnik Bitwy na Głosy, Kasia Raszka oraz Sabina Jeziorska. Poezję zaprezentowała Martyna Morawiec. W programie Koncertu znalazły się również występy Zespołu Integracyjno-Folklorystycznego „Folkowianie” – uczestników środowiskowych domów samopomocy w Grzawie i w Pszczynie Ośrodka Caritas „Matka Boża Różańcowa”, a także występ wychowanków Domu Kulejących Aniołów.

 – Cieszę się, że podczas Jarmarku Świątecznego w Pszczynie mogliśmy gościć znakomitych artystów z Orkiestry Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, która wraz z solistami stworzyła fantastyczny, świąteczny klimat. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji Koncertu Charytatywnego i uczestniczyli w tym wyjątkowym wydarzeniu – mówi Dariusz Skrobol, Burmistrz Pszczyny.  

W ramach imprezy rozstrzygnięty został Konkurs Plastyczny na „Szopkę Bożonarodzeniową”. Nagrody w konkursie – cztery podwójne wyjazdy do Brukseli na zaproszenie Posła do Parlamentu Europejskiego Grzegorza Tobiszowskiego, który objął wydarzenie Patronatem Honorowym wraz z Posłem Grzegorzem Gażą oraz Burmistrzem Dariuszem Skrobolem, otrzymali Natalia Stefka, Agnieszka Antecka, Jarosław Wrześniewski oraz Magdalena Magiera.

Ogromnie się cieszę się, że w ramach konkursu Plastycznego na Szopkę Bożonarodzeniową, który ogłosiliśmy wraz z Panem Posłem Grzegorzem Gażą, wpłynęło tak wiele znakomitych prac. Może którąś z nich wykorzystamy jako projekt przyszłorocznej kartki świątecznej. Będzie mi niezmiernie miło gościć w Parlamencie Europejskim zwycięzców tego konkursu. Wiem też, że jury nie miało łatwego zadania, ponieważ poziom tych prac był bardzo wysoki. Początkowo planowaliśmy przyznać nagrody w postaci trzech podwójnych zaproszeń na wyjazd studyjny. Jednak po konsultacji z jurorami zdecydowałem się przyznać jeszcze jedno dodatkowe podwójnie zaproszenie – powiedział Grzegorz Tobiszowski, Poseł do Parlamentu Europejskiego.

Co istotne – głównym celem Koncertu była także integracja osób niepełnosprawnych ze społecznością lokalną.

Wydarzenie poprowadziła Katarzyna Raszka, Członek Sejmiku Osób Niepełnosprawnych Województwa Śląskiego oraz mama wychowanka Domu Kulejących Aniołów w Piasku.  

Kategorie
Aktualności

Zapraszamy do udziału w Konkursie Plastycznym

„SZOPKA BOŻONARODZENIOWA”

Grzegorz Gaża Poseł na Sejm RP oraz Grzegorz Tobiszowski Poseł do Parlamentu Europejskiego zapraszają do udziału w Konkursie Plastycznym „SZOPKA BOŻONARODZENIOWA”

 • Termin nadsyłania prac: do 14.12.2022 r.
 • Rozstrzygnięcie Konkursu: 15.12.2022 r.
 • Rozdanie nagród: 17.12.2022 r.  podczas Pszczyńskiego Jarmarku Świątecznego
 • Konkurs skierowany jest do mieszkańców powiatu pszczyńskiego, bielskiego, cieszyńskiego i żywieckiego w dwóch kategoriach wiekowych:
 • dzieci i młodzież 12 lat – 18 lat
 • dorośli
 1. Technika: rysunek, malarstwo.
 2. Format: A3 lub A4
 3. Prace należy opisać podając imię, nazwisko, adres i numer telefonu.
 4. W konkursie mogą brać udział prace indywidualne.
 5. Do konkursu można zgłosić tylko jedną pracę.
 6. Do pracy należy dołączyć zgodę na udział w konkursie.
 7. W konkursie zostaną przyznane nagrody w postaci: Wyjazdu do Parlamentu Europejskiego w Brukseli na zaproszenie Europosła Grzegorza Tobiszowskiego w każdej kategorii:
 8. dzieci i młodzież 12 lat – 18 lat – 1 zaproszenie wraz z opiekunem prawnym
 9. dorośli – 2 zaproszenia wraz z osobą towarzyszącą.     .

Regulamin Konkursu można znaleźć PONIŻEJ.

REGULAMIN

KONKURSU PLASTYCZNEGO „SZOPKA BOŻONARODZENIOWA”

Organizator: Grzegorz Gaża Poseł na Sejm RP

                     Grzegorz Tobiszowski Poseł do Parlamentu Europejskiego

Termin nadsyłania prac: do 14.12.2022 r.

Rozstrzygnięcie Konkursu: 15.12.2022 r.

Rozdanie nagród:  17.12.2022 r.  podczas Pszczyńskiego Jarmarku Świątecznego

 1. Konkurs skierowany jest do mieszkańców powiatu pszczyńskiego, bielskiego, cieszyńskiego i żywieckiego w dwóch kategoriach wiekowych:
 2. dzieci i młodzież 12 lat – 18 lat
 3. dorośli
 1. Technika: rysunek, malarstwo.
 2. Format: A3 lub A4
 3. Prace należy opisać podając imię, nazwisko, adres i numer telefonu.
 4. W konkursie mogą brać udział prace indywidualne.
 5. Do konkursu można zgłosić tylko jedną pracę.
 6. Do pracy należy dołączyć zgodę na udział w konkursie.
 7. W konkursie zostaną przyznane nagrody w postaci: Wyjazdu do Parlamentu Europejskiego w Brukseli na zaproszenie Europosła Grzegorza Tobiszowskiego w każdej kategorii:
 8. dzieci i młodzież 12 lat – 18 lat – 1 zaproszenie wraz z opiekunem prawnym
 9. dorośli – 2 zaproszenia wraz z osobą towarzyszącą.   
 1. Po zakończeniu konkursu organizator ma prawo do prezentacji prac.
 2. Organizator zastrzega możliwość wykorzystania prac konkursowych w publikacjach promujących konkurs i jego działaniach.
 3. Zgłoszenie prac na konkurs jest równoznaczne z akceptacją regulaminu oraz wyrażeniem zgody na publikacje swojej pracy i wizerunku dla celów związanych z konkursem.
 4. Prace należy dostarczyć do dnia 14.12.2022 r. osobiście do Biura Poselskiego Posła Grzegorza Gaży w Pszczynie, ul. Piastowska 11, po wcześniejszym kontakcie telefonicznym z panią Katarzyną Raszką tel. 509 777 776 lub listownie, gdzie decyduje data wpływu pracy do biura.
 5. Uczestnik konkursu składa pracę wraz z podpisaną zgodą na przetwarzanie danych osobowych i wykorzystanie wizerunku.
 6. Osoby składające prace na konkurs wyrażają zgodę na przetwarzanie przez Organizatora konkursu swoich danych osobowych zgodnie z zasadami określonymi w ustawie z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.

Deklaracja udziału w konkursie KONKURS PLASTYCZNY „SZOPKA BOŻONARODZENIOWA”

Deklaruję udział /udział mojego dziecka w wymienionym powyżej konkursie organizowanym przez Grzegorza Gażę Posła na Sejm RP oraz Grzegorza Tobiszowskiego Posła do Parlamentu Europejskiego

………………………………………………………………………………………………………………………………………………

(imię i nazwisko/ imię i nazwisko dziecka)

Imię i nazwisko (opiekuna) …………………………………………..……………………………………………………….

Adres zamieszkania ……………………………………………………………………..……………………………………….

Telefon……………………………..……………. E-mail …………………………………………………………

Wyrażam zgodę na fotografowanie i filmowanie mnie/mojego dziecka podczas konkursu.

Wyrażam zgodę na podawanie wyników moich/mojego dziecka z konkursu do publicznej informacji m.in. na naszej stronie internetowej.

………………………………………………………………………………

 (miejscowość, data) (podpis/podpis rodzica/prawnego opiekuna)

Rozstrzygnięcie Konkursu na Szopkę Bożonarodzeniową

W dniu 15 grudnia został rozstrzygnięty Konkurs Plastyczny na Szopkę Bożonarodzeniową.

W kategorii do lat 18 nagrodę otrzymuje Natalia Stefka.

W kategorii dorośli nagroda została przyznana Jarosławowi Wrześniewskiemu, Agnieszce Anteckiej oraz dodatkową nagrodę otrzymuje Magdalena Magiera.

Nagrody zostaną wręczone podczas Koncertu Charytatywnego „Pokój z Aniołami” w dniu 17 grudnia 2022 r.  

Kategorie
Aktualności

Wsparcie dla osób z autyzmem

Poseł na Sejm RP Grzegorz Gaża pełniący funkcję Przewodniczącego  Parlamentarnego Zespołu ds. Autyzmu odwiedził Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Żywcu. Podczas spotkania z dyrekcją placówki rozmawiano na ważne tematy związane m.in.  z zatrudnieniem osób ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, po zakończeniu ich kształcenia.

– W swoim programie wyborczym do Sejmu, oprócz działań związanych ze wspieraniem rozwoju naszego regionu, jako główny cel postawiłem sobie wspieranie osób niepełnosprawnych z naciskiem na osoby o szczególnych potrzebach edukacyjnych. Jestem zwolennikiem ochrony życia od poczęcia, aż do naturalnej śmierci, ale mocno też angażuję się w działania, których wynikiem jest poprawa godności życia ludzkiego.

Współpracuję też  ze Stowarzyszeniami prowadzącymi Ośrodki kształcące dzieci i młodzież o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Placówka w Żywcu, którą miałem okazję poznać, jest jednostką organizacyjną Powiatu Żywieckiego.  Widać w tym miejscu ogromne starania samorządu, dyrekcji i pracowników Ośrodka, którzy dbają o to, aby zapewnić wychowankom jak najlepsze warunki, zarówno do kształcenia, jak i przygotowania do zawodu.

Jestem pod ogromnym wrażeniem zaangażowania całej społeczności szkolnej  w budowanie ciepłej atmosfery w placówce, dzięki czemu każdy uczeń czuje się w tym miejscu jak w domu – mówi Poseł Grzegorz Gaża.

Ważnym tematem, który został poruszony podczas wizyty była kwestia zatrudnienia osób ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, po zakończeniu ich kształcenia.

– Dla osób z niepełnosprawnością, praca zawodowa jest nie tylko źródłem dochodów, ale również formą terapii i rehabilitacji zawodowej. Dzięki pracy taka osoba staje się bardziej niezależna, jej poczucie własnej wartości wzrasta, a kontakty z innymi ludźmi stają się częstsze i lepsze. Dlatego ważne jest wspieranie zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami. Służą temu zachęty skierowane do pracodawców  m.in.  poprzez refundację wynagrodzeń, dotacje dla pracodawców na utworzenie lub wyposażenie stanowiska pracy czy refundację składek na ubezpieczenie społeczne. Zatrudnienie osób z niepełnosprawnością na chronionym rynku pracy wspierane jest poprzez dofinansowywanie tworzenia i późniejszej działalności Zakładów Aktywności Zawodowej oraz wspieranie działalności Zakładów Pracy Chronionej. Zdaję sobie jednak sprawę z tego, że potrzeby w tym zakresie są duże, a w miejscowościach oddalonych od dużych miast istnieje problem z dowozem osób z niepełnosprawnościami do zakładów pracy.  Dobrym rozwiązaniem jest także tworzenie spółdzielni socjalnych, w których takie osoby mogą znaleźć zatrudnienie.

Poseł Grzegorz Gaża jest Przewodniczącym Parlamentarnego Zespołu ds. Autyzmu,  w którym z Członkami Zespołu przygotowuje rozwiązania mające na celu wparcie dzieci, młodzieży oraz dorosłych z autyzmem, a także ich rodzin.

– Problemem, który jest mi  często zgłaszany to brak kompleksowego wsparcia dla osób z autyzmem. Takim moim pomysłem jest uruchomienie w woj. śląskim Poradni, w której takie osoby znajdą kompleksową opiekę. Od lekarza neurologa, psychiatry po pomoc prawną.   Uważam, że takie miejsce powinno znajdować się w każdym województwie. Praca naszego Zespołu polega m.in. na inicjowaniu działań przez Sejm, Senat, Rząd RP oraz samorząd terytorialny na rzecz znaczącej poprawy jakości życia osób z autyzmem, oraz ich rodzin, wspieraniu działań propagujących akceptację, tolerancję, jak również integrację społeczną tych osób. Zespół współpracuje z odpowiednimi grupami parlamentarnymi innych państw, Porozumieniem AUTYZM-POLSKA, Pełnomocnikiem Rządu d.s. Osób Niepełnosprawnych oraz wszystkimi organizacjami działającymi na rzecz osób z autyzmem – podkreśla Poseł G. Gaża.

Oprócz merytorycznych rozmów z dyrekcją oraz pracownikami żywieckiego Ośrodka Poseł Gaża spotkał się także z wychowankami placówki.

– Takie spotkania są dla mnie zawsze poruszające. Na twarzach wychowanków Szkoły widać było radość, zadowolenie, a to najlepszy dowód na to, że czują się w tym miejscu bezpiecznie. Serdeczność z jaką zostałem przez wszystkich przyjęty, najlepiej motywuje mnie do jak najlepszej pracy na rzecz osób ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, z różnymi niepełnosprawnościami. Wszystkim, którzy codziennie z oddaniem służą osobom, które potrzebuję naszego szczególnego wsparcia, bardzo dziękuję i życzę, aby nigdy nie zabrakło Wam sił i motywacji w wypełnianiu tego pięknego powołania – mówi Poseł G. Gaża.