Upamiętnić ofiary

W obliczu tragedii, jaka spotkała Miasto Bucza, Poseł Grzegorz Gaża zwrócił się do Burmistrza Pszczyny o upamiętnienie ofiar masakry. W piśmie, które trafiło do Ratusza, Poseł zwraca uwagę na to, że ludobójstwo dokonane w Buczy bardzo zmienia postrzeganie wojny na Ukrainie.      

„24 lutego br. doszło do wydarzenia bezprecedensowego w historii współczesnego świata. Federacja Rosyjska dokonała zbrojnej agresji na Ukrainę, naruszając nietykalność terytorialną swojego sąsiada. Sam fakt wypowiedzenia wojny i rozpoczęcia działań wojennych był wielkim szokiem dla społeczności międzynarodowej. Niestety, jak pokazuje czas, był to zaledwie początek wielkiej tragedii Ukrainy. Dzisiaj świat z niedowierzaniem śledzi doniesienia mediów o mordach, gwałtach i bestialstwie żołnierzy rosyjskich wobec cywilów. Jednym z symboli  barbarzyńskich zachowań żołnierzy Putina stały się wydarzenia w Buczy, mieście partnerskim Pszczyny.

Ludobójstwo, jakie dokonuje się w miastach na Ukrainie, to więcej niż sygnał alarmowy dla Europy i całego świata.

       Chciałbym zwrócić się do Pana Burmistrza z wnioskiem, o podjęcie działań zmierzających do upamiętnia w przestrzeni publicznej tragedii mieszkańców Buczy, naszego miasta partnerskiego. Okazanie solidarności Buczy w tym trudnym czasie, jest przejawem człowieczeństwa i odwagi naszego miasta.

       Masakra w Buczy to rozdzierający krzyk o sprawiedliwość, o wolność, o prawo do życia.  O podstawowe i uniwersalne wartości, dlatego w mojej opinii pięknym gestem byłoby upamiętnienie w jakiejkolwiek formie krwi przelanej przez niewinnych ludzi” – podkreśla Poseł Grzegorz Gaża.

Według doniesień podczas masakry w Buczy wojska rosyjskie zabiły ponad 400 nieuzbrojonych ukraińskich cywilów.