Z pamięcią i wdzięcznością

W dniu 28.08.2020 r. w Sali Lustrzanej Muzeum Zamkowego w Pszczynie miało miejsce nagranie Koncertu Charytatywnego „Pamięci Powstańców z Pomocą Aniołom” w 100. rocznicę II Powstania Śląskiego. Zmianę formuły koncertu z na żywo, na rejestrację w formie płyty DVD, wymusiła na organizatorach sytuacja związana z epidemią  SARS-Cov-2.  Jednak cel tego wydarzenia pozostał niezmieniony.

Jest nim upamiętnieniePowstańców walczących o przyłączenie Śląska do Macierzy, a zarazem wyrażenie wdzięczności dla darczyńców wspierających Dom Kulejących Aniołów w Piasku.

– Tak wiele mamy życzliwych osób wokół siebie więc postanowiliśmy im w ten sposób podziękować. Płyta będzie upominkiem  dla naszych dobroczyńców i symbolem, że o nich pamiętamy i ogromnie sobie cenimy wszystko, co dla nas dobrego robią – mówi Krystyna Fuławka, Przewodnicząca pszczyńskiego Koła Polskiego Stowarzyszenie Na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.

Nagraniu towarzyszyła szczególna atmosfera wyjątkowego miejsca, w którym artyści występowali.

Bardzo się cieszymy, że Muzeum, po raz kolejny, zostało zaproszone do tak szlachetnej inicjatywy. Angażowanie się Muzeum w realizację projektów skierowanych do osób niepełnosprawnych jest ważną częścią naszej działalności. Systematycznie współpracujemy z instytucjami, organizacjami, placówkami oświatowymi, rodzicami dzieci ze szczególnymi potrzebami. W trakcie wizyty w Muzeum realizujemy różnorodne działania edukacyjno-animacyjne, zachęcamy uczestników do aktywnego udziału w kulturze i sztuce oraz do własnych działań twórczych. Efektem tej współpracy są na przykład nawiązane przyjaźnie czy wystawa prac plastycznych w ramach konkursu „Moja przygoda w Muzeum”, którą co roku prezentujemy w Stajniach Książęcych. Na bieżąco dostosowujemy też ofertę zwiedzania Muzeum do osób z dysfunkcjami. Zapraszamy do wizyty w pszczyńskim pałacu, którą ułatwią m.in. platformy, windy i przenośne szyny, aplikacja z audiodeskrypcją, a także wideoprzewodnik oferujący pełne oprowadzanie w języku migowym – mówi Małgorzata Wójcik, Kierownik Działu Edukacji Muzeum Zamkowego w Pszczynie.

Organizatorami wydarzenia byli: Polskie Stowarzyszenie Na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Pszczynie z siedzibą w Piasku, Muzeum Zamkowe w Pszczynie – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Śląskiego oraz Pszczyńskie Centrum Kultury.

Uczestniczymy w  pięknej inicjatywie pszczyńskiego Koła Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, czyli naszych Kulejących Aniołów. Cieszę się, że pomimo zmiany planów przedsięwzięcie ujrzy światło dzienne. To bardzo miłe, że mogliśmy się włączyć także organizacyjnie w realizację tego pomysłu, tym bardziej że w Pszczynie zryw Powstańczy miał swój początek i każda forma upamiętnienia tamtych wydarzeń jest bardzo cenna – mówi Dariusz Skrobol, Burmistrz Pszczyny

Patronat Honorowy nad koncertem objęli Grzegorz Tobiszowski – Poseł do Parlamentu Europejskiego, Grzegorz Gaża – Poseł na Sejm RP, Jakub Chełstowski – Marszałek Województwa Śląskiego oraz Dariusz Skrobol – Burmistrz Pszczyny.

Ogromnie się cieszę, że mogłem włączyć się w tę inicjatywę. Za jeden z głównych  celów mojej pracy postawiłem sobie szerokie działania na rzecz osób wymagających szczególnej troski. W tym zakresie współpracuję z Eurodeputowanym Grzegorzem Tobiszowskim oraz Panem Marszałkiem, który poprzez swoją Instytucję Kultury, jaką jest Muzeum Zamkowe w Pszczynie,  wsparł organizację tego wydarzenia –  podkreśla Grzegorz Gaża, Poseł na      Sejm RP.

Patronat Medialny na wydarzeniem objęli: Pless.plTVP KatowiceTVSPolskie Radio KatowiceRadio BielskoRadio CCMRadio Fest, Nowe Info oraz Pszczynska.pl.

W programie artystycznym Koncertu wystąpili: Wychowankowie Domu Kulejących Aniołów, Piwnica z Dobrym Klimatem, Kobiórzanie oraz Kasia Raszka z pianistą Bogusławem Bąkiem.